Menu

Кримський Рубікон: як Херсонщина переживає розрив із Кримом

Більше двох років минуло з моменту, коли на українському кордоні з Кримом виросла окупаційна стіна.

Попри це, прикордонна Херсонщина постійно відчуває зв'язок з півостровом. Подивіться лише на стрічку новин за останній місяць. За цей час до Херсона перенесли Кримське відділення СБУ, спільно з Міністерством інформаційної політики запустили мовлення на півострів Українського радіо, херсонські виші почали приймати без тестів ЗНО абітурієнтів з Криму і т.д.

26 травня українське радіомовлення запущене у південних районах Херсонщини та на території Криму

Читайте: Відсьогодні в Криму мовить українське радіо

А також: Голова СБУ Василь Грицак узяв під особистий контроль українське мовлення на Крим (відео)

Але хоча більшість цих подій відбувалась на нашій території – прямих контактів з півостровом майже немає.

Голова Служби безпеки України Василь Грицак та Андрій Гордєєв. Передача приміщення для Кримського управління СБУ

Читайте: Кримське управління СБУ відтепер діятиме у Херсоні

Економічні контакти з Кримом за два роки повністю припинились. До окупації Херсонщина була своєрідним провідником півострова з Україною. Через неї пролягали всі магістральні та торгові шляхи, водо- та газо постачання та ін.

Час довів, що відірваність Криму від материкової України – економічний вирок для півострова. Цивілізаційна та економічна ізоляція засвідчили, що жителям півострова можна тільки "держаться" – від окупаційного режиму замість золотих гір вони отримали тільки саркастичні побажання "здоровья и хорошего настроения".

Передача Благодатного вогню через блок-пост з Херсонщини до Криму 1.05.2016

Читайте докладніше: Естафета Благодатного вогню в Україні. Частина 2: ЧЕРЕЗ ЧОНГАР ДО КРИМУ – фото і відео

Втрата зв'язків неминуче зачепила нашу область, проте масштаб втрат в порівняні з Кримом – несуттєвий. Для Херсонщини це був ринок збуту продукції, переважно сільськогосподарської, а також можливість торгового та туристичного транзиту до півострова.

Географічна близькість до можливого військового конфлікту призвела до зменшення замовлень на промислову продукцію, внаслідок чого індекс промислового виробництва за 2015 рік становив 97,8%. Натомість, починаючи з лютого цього року, пішла динаміка росту цього показника: за за січень-квітень він склав 107,4%.

Серед негативних чинників анексії Криму – зменшення обсягів експорту товарів, у тому числі до Російської Федерації. За січень-березень 2016 року їх обсяг зменшився на 28,2% у порівняні з січнем-березнем 2015 року. Також зафіксовано зниження вантажообороту (за січень-квітень поточного року – на 11,2%).

Прикордонні будні

Негативні наслідки анексії для нашого регіону є, але вони не катастрофічні. Більше того – вони стимулювали наші підприємства, переорієнтуватись на інші ринки збиту продукції і диверсифікацію виробництва. Наприклад, за 5 місяців цього року наші підприємства отримали близько півтисячі сертифікатів EUR 1 для експорту в країни ЄС.

Після окупації чимало кримчан переїхали на Херсонщину. У зв’язку зі збільшенням внутрішньо переміщених осіб, в листопаді минулого року Уряд виділив додаткові субвенції з державного бюджет в місцеві бюджети Херсонщини: освітню – 2321 тисяч грн та медичну – 1180,7 тис грн.

Разом з людьми в Херсонщину переїжджають цілі підприємства. Класичний приклад – перенесення виробництва відомої торгової марки "Інкерман" на потужності херсонського коньячного заводу "Таврія".

Загалом в перші місяці після анексії більше півсотні підприємств з півострова зареєструвалось в Херсоні. Процес перереєстрації кримських компаній триває і сьогодні.

Нагадаю, що держава закріпила кожен населений пункт Криму, де раніше були зареєстровані підприємці, за держреєстраторами в різних містах Херсонської та Запорізької областей. Наприклад, підприємцю з Керчі потрібно звернутися до Генічеська і т.д.

Після так званого референдуму, наша область перетворилась на прифронтову зону, що потребує життєзабезпечення нашого регіону в особливому режимі.

Після анексії Криму Росією у прикордонних районах Херсонщини з’явилися військові підрозділи ЗСУ, в область перемістили Азово-Чорноморське регіональне управління держприкордонслужби.

Прямої військової агресії з Криму від РФ не сталося. Втім, інтерес російських спецслужб до дестабілізації ситуації на Херсонщині не зник. Всі пам'ятають теракт в Генічеську, ще один на стадії підготовки нейтралізувала СБУ.

Голова СБУ Василь Грицак разом з очільником області покладають квіти на місці теракту в Генічеську

Читайте також: Губернатор Херсонщини розповів про сценарій, який ФСБ реалізує в Україні (відео)

Голова СБУ та голова херсонської ОДА проінспектували роботу КПВВ «Чонгар» на в’їзді до анексованого Криму

В світлі цих подій на перший план вийшли питання національної безпеки та захист області. Тому на території Новотроїцького та Чаплинського районів Херсонської області введено прикордонний режим.

Незаслужені ярлики

В Україні є регіони, на які незаслужено повісили ярлик "депресивний". Серед них і Херсонщина.

Як відомо, область перебуває в зоні ризикованого землеробства. Незважаючи на це, вона демонструє гідні як для "ризикованого" регіону результати.

Читайте більше про АПК: Каховський магістральний канал – серце зрошувальної системи Херсонщини

Наприклад, минулого року за підсумками збору ранніх зернових і зернобобових культур, область увійшла в п'ятірку лідерів по валу зерна. Тому мені до вподоби німецький варіант, коли менш економічно розвинуті області називають регіонами потенційного розвитку.

Читайте також: Андрій Гордєєв переконав директора ЄБРР у перспективах співробітництва для розвитку Херсонщини

Якщо говорити мовою цифр, то згідно урядового соціально-економічного рейтингу регіонів, минулого року область займала 19 місце.

Серед досягнень області – перше місце за динамікою роздрібної торгівлі (обороти зросли на 11,9% в порівнянні з першим кварталом минулого року), третє – по динаміці будівництва (зростання будівельної продукції на 33,1% в січні-березні і на 42,3% в січні-квітні в порівнянні з тими ж місяцями минулого року) і реальних зарплат.

В цьому сенсі інколи можна почути, що Херсонщина виграла від анексії, особливо в контексті туризму. Це нісенітниця, адже вся країна, і Херсонщина не виняток, програли від цього.

Там наша земля і там наші співвітчизники. Це аксіома. Але не буду лукавити – суттєва переорієнтація туристичних потоків до Херсонщини все ж відбулась. Наша область переживає туристичний бум. Тільки минулого року ми прийняли 2,8 млн туристів, цього року чекаємо 3,5 млн.

Читайте також: В області активно ведеться робота над виходом з тіні й легалізацією туристичного бізнесу

А також: Досвід Грузії стане прикладом для розвитку туризму на Херсонщині

Бірючий острів - в кінці Федотової коси, яка розділяє Азовське море і Утлюцький лиман

Читайте: Губернатор Херсонщини: «Ми активно конкуруємо з Одещиною та Миколаївщиною за кожного відпочивальника»

Не втомлююсь повторювати – Крим дивиться в Україну через Херсоншину. І чим швидше вони побачать її заможною і квітучою, тим швидше вирішиться питання реінтеграції.

Для початку ми проведемо Євробачення в Херсоні, під стінами у окупанта. А вже наступним кроком стане повернення Криму.

Читайте інтерв’ю: Губернатор Херсонщини: Ні світла, ні води окупантам у Криму

censor.net

Діяльність голови

Розділи сайту

Прес-центр

Верховна рада

Приймальня голови